Välförtjänst bronsmedalj i Yrkes-SM

Till Yrkes-SM i Karlstad deltog två elever från Hvilan Utbildning som tävlade i kategorin Trädgårdsanläggning. De reste med anläggningsläraren Niklas Mårtensson till Karlstad med bussen fullastad med verktyg, redskap och material som behövdes till tävlingen.

På måndagen fick de se ritningen över det som skulle byggas under tävlingen. Ritningen innehöll mur, trädäck, damm, gatsten, trampstenar samt växter och gräs. Allt skulle byggas och planteras på 17 timmar uppdelat på tre arbetsdagar. För tävlingen gällde det att noga planera arbetsmomenten och ha superkoll på alla höjder och mått. Allt ska stämma på millimetern mot ritningen! Någon millimeter fel kunde innebära skillnaden mellan full poäng och noll poäng.

Efter intensivt tävlande och långa dagar blev belöningen en välförtjänt bronsmedalj.

Stort grattis till Philip och Albert!

Aktuellt